Духовни свойства на берила
Берилът е почитан като минерал със силни магични сили от древните евреи. Те са вярвали, че този кристал е своеобразна връзка между тях и Бога. Берилът е сакрален камък, който пази верността и предаността в семейството. Той е олицетворение на семейната топлина и разбирателство. Добре е да се носи берил като бижу под формата на колие, пръстен, брошка, гривна или обеци. Вярва се, че ако човек има такъв амулет и той постоянно е в непосредствена близост до своя носител, талисманът ще го пази от негативни влияния и енергии. Същевременно берилът увеличава креативността и творческата енергия. Препоръчва се на хора, които рисуват, пишат или пеят да имат в дома си този кристал, защото той ще им окаже благоприятно влияние.
Какво лекува берилът?
Берилът е изключително полезен минерал. Той лекува камъни в бъбреците. Забележителен факт е, че в древността гръцките медици са поставяли берила в чаша с вода за кратко време и след това са я давали на хората с камъни в бъбреците да я изпият. В древността този кристал е намирал приложение и за лечение на матката и яйчниците.
Минералът берил е полезен при:
- зъбобол;
- мигрена и главоболие;
- проблеми с нервната система;
- затруднения при дишането;
- камъни в бъбреците.
Зодия и чакра, за която берилът е подходящ
Берилът е минерал със забележителен блясък. Той е подходящ да се носи най-вече от хората, които са представители на водните зодии – скорпион, риби и рак. Този кристал отваря всички чакри и засилва магнетизма на своя носител като придава сексапилно излъчване.
Къде са находищата му в света?
В древността този магичен кристал е бил добиван в Месопотамия. В съвременността находища на този очарователен минерал има в Европа в територията на Русия и Украйна, както и в Южна Америка в Колумбия, Бразилия, в Азия и по-конкретно на територията на Индия и в Африка – в Зимбабве, Намибия и Мозамбик. В Северна Америка в щатите Кънектикът и Мейн също са открити залежи на този впечатлителен камък.
Физични свойства на берила по скалата на МООС
Берилът е минерал със забележителна твърдост. По скалата на МООС тя варира между 7.5 и 8. Чистият берил е безцветен, но когато има примеси, той е с най-разнообразно оцветяване. Неговите кристали представляват шестоъгълни призми. Когато е с примеси, берилът може да бъде в жълто-бял цвят, в сиви или зеленикави нюанси.
Как се ползва берилът?
Може да се стрие на прах и тогава се използва като противоотрова. Същевременно може и да се постави в чаша с вода и след това водата да бъде изпита от човек, който има болки или камъни в бъбреците.
Разновидности на берила:
Берилът има много разновидности, които се отличават с различни багри. По-известните от тях са:
- аквамарин – със синя и синьо-зелена разцветка;
- морганит – розови нюанси;
- хелиодор – златисти багри;
- смарагд – зелени нюанси;
- червен берил – червени или розови багри;
- гошенит – безцветен.
Любопитно за този кристал:
Берилът е намирал широко приложение в древността и е бил използван за гадаене и лечение в Древна Гърция. Той е използван и за направата на първите очила. Благодарение на забележителния блясък на минерала берил и неговата прозрачност, той е намирал широко приложение.